sobota 26. dubna 2008

Mexická omáčka

Recept na lehkou a pálivou omáčku je tak jednoduchý, že už to ani jednodušeji nejde :-).
* velká cibule
* 6 stroužků česneku
* půl kila čerstvých rajčat (nebo plechovka loupaných)
* červené fazole v konzervě (nebo bílé v tomatě, oboje je dobré)
* olej
* sůl
* pepř
* chili koření
Cibuli a česnek nasekané na kostičky osmažíme na oleji, solíme, přidáme koření a oloupaná, na větší kusy rozkrájené rajčata (tady je skryta nejpracnější část - loupání rajčat, kterou ušetříme použitím plechovkových). Necháme trošku rozvařit. Nakonec řidáme slité červené fazole nebo ty bílé i s omáčkou. Už pouze ohřejeme a podáváme třeba k Celozrnným plackám.

Celozrnné placky

Nasucho pečené placky zavánějí babiččinou chaloupkou. Pamatuji si, jak jsem jako docela malé díté jezdívala k prababičce a ona na plotně kamen opékala ty výtečné bramborové placky a pak je mazala domácí marmeládou...
Moje verze už vypadá trochu jinak: původně jsem nazývala tortilly, jenže recept a výsledná konzistence mají pramálo společného s mexickou kuchyní. Zvěme ony útvary tedy jednoduše kynuté celozrnné placky.
Těsto dělám tak od oka, takže recept bude taky jen přibližný:
Z asi deci a půl vlažné vody a čtrvrt kostky droždí si připravte kvásek. Přimíchejte trochu obyčejné hladké mouky. Po čtvrt hodině vytvořte těsto tužší konzistence přidáním celozrnné pšeničné hladké mouky. Nakonec přidejte sůl a olivový olej (mohlo ho být tak půl deci, tuším) a hezky vymíchejte. Sednite si k televizi a po asi čtvrthodinkách pod utěrkou kynoucí těsto hezky promíchávejte. Za hodinku (tedy čtyři promíchání) se připravte k pečení.
Na vál nebo stůl poprášený hladkou moukou frkněte kus těsta a trošku ho ještě zpracujte, aby nebylo tak lepivé. Máte-li váleček, je to výhoda, ale ověřila jsme si, že docela tenké placky se dají vytvořit i bez jeho nápomoci. Na velmi rozpálené teflonové pánvi opékejte, dokud se nevytvoří hnědé puchýře. Pak otočte, a až budou obě strany pěkně "opálené", můžeme jít na další.
Z uvedeného množství jsem měla pět placek, které jsou však velmi syté!
Následná konzumace může probíhat velice různě. Moje máti (rozmlsaná) si placky maže marmeládou. Já si včera k večeři vytahala zbytky z ledničky (smetanový jogurt + stroužek prolisovaného česneku + sůl + dobromysl, kukuřice z plechovky, okurka a ředkvičky na kostičky a balkánský sýr).
Absolutní delikatesa, kterou zbožňuje především Jiřínek a potom každý, kdo ji ochutnal, je Mexická omáčka.

úterý 22. dubna 2008

Z jednoho hrnce

Nemusíte být zrovna studenti na kolejích, kteří eliminují počet zašpiněného nádobí na minimum. Občas postačí vrozená lenost a absence myčky v domácnosti...
Donekonečna se ale nelze řídit oblíbeným ponoukáním ke konzumaci tekutého chleba, totiž že hlad je převlečená žízeň...
Tak si uvaříme těstovinky z jednoho hrnce!
Pro jednu osobu
  • 2 - 3 hrsti těstovin
  • dvě lžíce smetanového jogurtu
  • dvě lžíce kukuřice
  • troška olivového oleje
  • 2 plátky šunky, na malé kostičky nakrájené
  • 2 utřené stroužky česneku
  • špetka soli
  • koření italská jídla (milánská směs)
  • sušený parmazán na posypání
Těstoviny (na tvaru nezáleží, mně se líbí penne:-)) uvaříme na skus. Vodu slijeme přes síto, ale nenecháváme příliš odkapat a vrátíme je do hrnce a rovnou s ním na plotnu. Přikápneme olivový olej, trošku osolíme, okořeníme, přidáme česnek (pro slabší povahy pouze jeden stroužek), kukuřici i šunku a malinko osmažíme. Plotýnku vypneme a přidáme dvě lžíce tučného jogurtu nebo kysané smetany (mmch, kdo mi vysvětlí rozdíl mezi jogurtem s 10% tuku a zakysanou smetanou s 10% tuku?). Krátce prohřejeme. Na talíři sypeme sušeným (či čerstvým) sýrem.

čtvrtek 17. dubna 2008

Houbové biftečky

Znáte tu písničku od Buty?
"Maso, to je ten nejdokonalejší pocit..."
Ano, je. Zvláště, pokud se jedná o pořádný libový kus masa s pikantní všeobjímající omáčkou...
  • pořádný kus libového vepřového masa - kotleta, plec
  • hořčice
  • olej
  • šťáva z půlky citrónu
  • směs oblíbeného koření a sůl
  • hrst sušených hub
  • dvě lžíce hladké mouky
  • horká voda
Pozor, vzhledem k nutnosti naležení masa začněte připravovat aspoň večer dopředu! Maso si nakrájejte na přiměřeně tlusté biftečky a přes igelitový pytlík rozklepejte. Přebytečný tuk raději odkrojte - nebo aspoň bifteček nakrojte, aby se nezkrabatil. Nejlépe do plastové nádoby s víkem si připravte marinádu (podle množství masa) - olej, hořčici, citronovou šťávu a sůl smíchejte na kašičku. Přidejte oblíbené koření - nebojte se experimentovat a smíchat více druhů dohromady! Klasika je černý a bílý pepř. Není špatné koupit barevný pepř v celých kuličkách a ty pak je trošku rozklepat, aby zůstaly větší kousky. Výborné jsou směsi na steaky, grilovací koření... V létě se dají použít bylinky ze zahrádky, zkuste i sušené italské nebo provensálské bylinky. Zalovte v ledničce pro sójovou, rybí nebo chilli omáčku. Fantazii se meze nekladou, ale je lépe držet se hesla všeho s mírou. Takto připravená marináda na maso se dá využít i pro letní grilování. Plátky masa v ní důkladně obalíme, zakryjeme víkem a uložíme do ledničky.

Moje babička si takhle připravuje bifteky i dva týdny předem. Finta je v tom, že plátky masa na sebe upěchujeme do jedné roviny a zalijeme olejem tak, aby nad ním byla aspoň centimetrová vrstva. Tím zabráníme přístupu vzduchu a maso se nezkazí, nehledě na to, že vstřebá všechy vůně a chuti a úplně se rozplývá na jazyku.

Na pánvi si rozpálíme olej a plátky masa opékáme na středním plameni. Kdyby se na dně náhodou objevily přípečky, nebojme se trochu podlít vodou. Když jsou biftečky propečené, odložíme je a snažíme se udržet v teple. Výpek na pánvi doplníme zbytkem marinády, zaprášíme moukou a přilijeme horkou vodu. Vše rozmícháme na hnědou omáčku. Pak přidáme do horké vody předem namočené sušené houby a ještě chvíli povaříme.
Biftečky na talíři poléváme omáčkou. Podáváme s libovolnou úpravou brambor - třeba domácíma hranolkama.

čtvrtek 10. dubna 2008

Zvířátka na BVV

Miluju zvířátka. Teda, takové ty větší. Třeba hmyz moc nemusím (kdyžtak leda zakonzervovaný formaldehydem), ale ty typické domácí, ty zbožňuju. Proto jsem udělala tu věc, že jsem se v neděli 6. dubna vypravila na brněnské výstaviště za zvířátky našeho venkova :-), která zde byla v rámci veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina.

Část skotu byla umístěna před pavilonem H, ostatní zvířátka si pak lebedila přímo v něm. Až mi oči přecházely ze všech těch kraviček, ovčátek, prasátek a koziček...
Jen je mi líto, že jsem propásla doplňkovou akci dětského koutku - Namaluj si kravičku :-D.
Také je škoda, že zde nebyla vystavena třeba i drůbež, ale nejsem si jistá, zdali se to už nevymyká zaměření Animal Vetexu. Nehledě na ptačí chřipku.























V myslivecké části pak kromě všelijakých vycpanin, parohů, zbraní, oblečení a vzorníku skleněných očí (to není legrace) bylo taky pár živých zvířátek.



Ze zbytku expozice mě kromě včelařských stánků už nic moc nezaujalo. Všude samý traktor a tak, to není zrovna věc, kterou bych potřebovala do domácnosti :-)).

A musím se ještě přiznat, že jsem neodolala a odnesla si navíc výborný kozí sýr a taky jehněčí klobásku.
Ovečko, nezlob se na mě...

sobota 5. dubna 2008

Chorvatská fazulovica

Tradiční chorvatská polévka se vařívala každý pátek coby postní jídlo. Podávala se s domácíma širokýma nudlema, ale já i děda preferujeme babiččinu variantu s nočkama.
Přináším vám exkluzivní fotorecept přímo od plotny :-))

Začneme tím, že si na noc namočíme hrnek přebraných bílých fazolí.
Druhý den vodu slijeme a fazole nasypeme do kastrólu s čerstvou vodou. Přidáme najemno nastrouhanou kořenovou zeleninu (stačí jí málo - zhruba půlka mrkvičky, petržele a kousíček celeru), masox, lžičku vegety a osolíme. Přivedeme k varu.


Hodně cibulky si nakrájíme nadrobno a poměrně zprudka osmažíme na sádle.

Takhle by měl vypadat finální proukt. Nelekejte se tmavé barvy - to je to, co polévce dodá chuť!


Připravíme si těsto na nočky: smícháme hrnek vody, 1 vajco, špetku soli, trošku oleje a polohrubou mouku do přijatelné "akorátní" konzistence.


Potom protláčíme těsto sítem na halušky do vroucí vody. Vaříme asi tři minutky.

Po uvaření důkladně propláchneme studenou vodou.

Jsou fazole v polévce už měkké? Výborně, můžeme podávat!
Nejdříve si do talíře nabereme nočky, pak zalijememe polévkou a nakonec nahoru frkneme lžíci cibulky (ono to bude stejně víc... až zjistíte, jak mooooc dobré to je!).
Dobrou chuť!

úterý 1. dubna 2008

Kvasnicová polévka

Poprvé jsem ji ochutnala za zvláštních okolností. S přítelem jsme po nějakém flámu přijeli k němu domů, bylo mi všelijak, jen ne dobře, a věděla jsem, že pomoci mi může jedině miska horké polévky.

Polévka byla, ale cože? Drožďová? Kvasnicová?
Se vzpomínkou na nechutné a potají do koše vyhazované drožďové pomazánky ve škole, školce a na táborech jsem nabrala plnou lžíci s vidinou nejhoršího.
Hmmm, nechutná to tak zle... Chutná to... Zvláštně. Částečně, abych neurazila skorotchyni, částečně z hladu jsem spořádala plnou misku. Nakonec jsem musela uznat, že polívka byla moc dobrá. Přímo nadočekávání :-))

Zamilovala jsem si ji natolik, že jsem schopna jí sníst tři talíře k obědu. Opravdu se těch kvasnic nebojte. Koneckonců, v pivu jsou taky dobré... a jak!
  • 2 kostky kvasnic
  • veliká cibule nakrájená nadrobno
  • čtvrtka másla
  • lžíce drceného kmínu
  • velká špetka soli
  • lžíce hladké mouky
  • zelenisko (petržel, pažitka, celerová nať...)
  • asi litr horké vody
  • strouhaný sýr
Na másle si zjemna osmažíme cibulku dozlatova. Osolíme. Okmínujeme. Můžeme použít i půl oleje, ale jen na másle je to lepší :-).

Přihodíme dvě kostky kvasnic a rozblemcáme...

Až jsou kvasnice osmažené dozlatova a vypadají jako kašička, přidáme mouku (dala jsem celozrnnou pšeničnou) a ještě chvíli zasmažíme.

Zajileme horkou vodou, přidáme zelenisko (libeček a sušená petržel) a ještě deset minut vaříme.
Podáváme posypané strouhaným sýrem a přikusujeme řádně načesnekovaný toust.